Czasami zdarza się, że czasami musimy przetransportować naszego konia np. do drugiej stajni albo na zawody. Wbrew pozorom nie jest to łatwą sprawą, gdyż konie nie najlepiej znoszą podróże. Muszą mieć do tego zapewnione właściwe warunki. Jak zatem bezpiecznie przetransportować naszego wierzchowca?

Mamy możliwość zrobienia tego na własną rękę jeśli posiadamy przystosowany środek transportu oraz kwalifikacje do przewożenia koni lub możemy wynająć do tego celu specjalistyczną firmę. Jeżeli skorzystamy z pomocy firmy sprawa jest dość łatwa. Całą odpowiedzialność przejmuje na siebie firma przewozowa. Naszym zadaniem jest tylko dostarczenie wymaganych papierów i wyznaczenie daty wraz z miejscem wyjazdu.

8742180860_a2de04b0db

Źródło: https://c2.staticflickr.com/8/7289/8742180860_a2de04b0db.jpg

Rzecz ma się zupełnie inaczej w przypadku transportu na własną rękę. Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o przystosowany środek transportu. Do wyboru mamy przyczepy do transportu koni oraz specjalne koniowozy. Przyczepy przeważnie przystosowane są do przewożenia dwóch koni. Posiadają również miejsce na akcesoria do jazdy konnej takie jak np. siodła. Koniowozy zazwyczaj umożliwiają przewóz większej ilości wierzchowców. Mają często część do mieszkania wraz z sypialnią. Gwarantują znacznie większy komfort oraz pozwalają na przewożenie wierzchowców w bardziej komfortowych warunkach na większych dystansach. Jednakże jest to dużo większy wydatek niż kupno przyczepki.

5910387020_2d79cb8882_o

Źródło: https://c2.staticflickr.com/6/5116/5910387020_2d79cb8882_o.jpg

Jeśli mamy już swój środek transportu powinniśmy zadbać o komfortowe oraz humanitarne warunki przewozu. Już na samym początku możemy napotkać na komplikacje. Po pierwsze powinniśmy oswoić naszego konia z przyczepą. Dużo koni ma problem z wejściem do przyczepy. Dlatego też musimy to ćwiczyć. Nie można nigdy wciągać konia do niej na siłę. Musimy go nakłonić do dobrowolnego wejścia. Możemy do tego zadania wykorzystać różnego rodzaju smakołyki. Wprowadzając konia warto również poprosić o asekurację drugą osobę, która będzie pilnowała, aby koń nie próbował się wycofać. Jak już będziemy w przyczepie zawsze musimy nagrodzić naszego wierzchowca.

Następną istotną kwestią jest stworzenie naszemu zwierzęciu warunków zbliżonych do tych w stajni. Aby to zrobić posadzkę powinniśmy pokryć ściółką. Boki przyczepy dobrze jest zabezpieczyć czymś delikatnym, żeby wierzchowiec nie ocierał się o stalowe powierzchnie. Przewożąc konie powinniśmy zastosować ochraniacze do transportu na kończyny i ogon. Wierzchowiec powinien być przywiązany w przyczepie w bezpieczny sposób. Nie zapominajmy o zagwarantowaniu dostępu do wody, a także jedzenia. Jeżeli nasz koń bardzo źle znosi transport możemy zaaplikować mu środki uspakajające, ale to musimy stosować jako ostateczność. Nie zapominajmy także, żeby dobrze rozplanować trasę razem z postojami.

5861924698_74f60c22fe

Źródło: https://c2.staticflickr.com/6/5228/5861924698_74f60c22fe.jpg

Ostatnią istotną kwestią jest zrealizowanie wszelkich formalności obwarowanych przepisami. Według nich do transportu wierzchowców poza obszar gminy powyżej 50 kilometrów powinniśmy posiadać ważny paszport hodowlany, atest środka transportu, jak również potwierdzenie odpowiednich kwalifikacji przewozowych. Natomiast jeżeli wyjeżdżamy z naszym wierzchowcem poza granicę państwa musimy dodatkowo mieć dokładny plan wyjazdu jeżeli podróż będzie trwała dłużej niż osiem godzin, a także świadectwo zdrowia konia zatwierdzone przez powiatowego weterynarza.

Przewóz jest zawsze dla konia czymś stresującym. Nie zapominajmy o tym, aby przestrzegać jego humanitarnego i jak najmniej stresowego jego przeprowadzenia. Jeżeli nie możemy mu tego zapewnić polećmy to firmie w tym się specjalizującej.